6 czerwca (wtorek) ~ O Bogini i o mniej znanym obliczu prastarej Europy

6 czerwca (wtorek) godz. 18:00
Klub Gnosis zaprasza
O Bogini i o mniej znanym obliczu prastarej Europy opowie Anija Miłuńska.
Tarabuk w Teatrze Lalka

„Na wykładzie przedstawię Mit Bogini jako nie-dualistyczną duchową perspektywę wynikająca z radykalnie odmiennego niż ten, który znamy z mitu judeochrześcijańskiego sposobu bycia człowieka w świecie. Opowiem o neolitycznej, przedpatriarchalnej, pokojowej Cywilizacji Starej Europy, jak ją nazwała archeolożka Marija Gimbutas; o tym, w jaki sposób człowiek postrzegał w niej swoją relację z przyrodą i boskością. Chcę też postawić pytanie: dzięki czemu ludzie byli w stanie przez tak długi czas tworzyć pokojowy świat? Jaki system wierzeń i wartości ich w tym wspierał? W jakiej mierze jest on uniwersalny? Co sprawiło, że nasz ludzki świat stał się później polem walki?
Odwołam się również do odpowiedzi, jakich na powyższe pytania udzielił Erich Fromm i jego tezy, że agresywność i destrukcyjność ludzkich zachowań jest odwrotnie proporcjonalna do stopnia afirmacji życia, jaki możemy odnaleźć w danej kulturze.
Chcę Was zaprosić do rozmowy, do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na najbardziej pilne teraz pytania, od których nie możemy już uciec: dlaczego nasz świat wciąż jest polem walki? Na wielu poziomach, w wielu obszarach. Czy możliwa jest zmiana – a jeśli tak, to od czego zależy?
Czy maksyma »wojny są tak stare jak ludzkość« służy tylko usankcjonowaniu istniejącego stanu rzeczy, czy raczej jest realistycznym opisem agresywnej, przemocowej natury człowieka?”

Anija Miłuńska – filozofka, przez wiele lat praktykowała buddyzm zen, a także inne formy medytacji, zgłębiała rdzenne duchowe tradycje, aby wreszcie odnaleźć korzenie europejskiej duchowości w kulturze Starej Europy. Przywraca światu współczesną wersję mitu Bogini oraz sposób celebrowania życia w zgodzie z rytmem życie – śmierć – odrodzenie: na warsztatach, misteriach, a także wykładach.
Strona: www.sladamibogini.pl

Wtorek, 6 czerwca 2017, godz. 18:00
Tarabuk w Teatrze Lalka
Pałac Kultury i Nauki (wejście od strony ul. Świętokrzyskiej)

Wstęp wolny
ZAPRASZAMY!