28 września (poniedziałek) ~ Promocja książki Alka Silbera: „Ludzie dokąd wyście przyjechali”

Zapraszamy na spotkanie z Alkiem Silerem i jego książką „Ludzie dokąd wyście przyjechali”, godz.18:00
alek
Nagły wyjazd wraz z rodziną z Polski do Australii, zerwanie więzów z przyjaciółmi, szkołą, znanymi i lubianymi miejscami, wreszcie próba odnalezienia się w nowej rzeczywistości są tematem tej książki. Czy młodemu chłopakowi z Warszawy uda się odnaleźć swoje miejsce na innym kontynencie, czy nawiąże nowe przyjaźnie, zaakceptuje nową sytuację i znajdzie możliwości realizacji swych pasji i zainteresowań?

Pisany w sposób bardzo emocjonalny dziennik Alka Silbera jest zapisem dwóch lat życia na emigracji. Daje odpowiedź tylko na niektóre z tych pytań, jest świadectwem zmagań wrażliwego chłopaka, próbującego na nowo określić cel życia i sposób zachowania swojej indywidualności. (Tadeusz Nowakowski)

O autorze

Alek Silber wyemigrował do Australii wraz z rodzicami w 1959 roku. Po kilku latach wyjechał do Anglii, gdzie ukończył studia inżynieryjne. Podróżując po Europie robił notatki, które posłużyły jako materiał do pierwszej książki. Zapiski te przeleżały w szufladzie dwadzieścia lat i dopiero w 1995 roku ukazały się jako zbiór opowiadań „Kartki do siebie”.

Zachęcony życzliwym przyjęciem pierwszej książki, autor wydał kolejne dwa tomy opowiadań “Lot z pajacem” i “Kalejdoskop” oraz dwie powieści “Parasol pełen kwiatów” i “Szansa”. Dwie książki zostały przetłumaczone i wydane w Niemczech. Ostatnio do kolekcji dołączyła płyta “Barwy ciszy”, gdzie wybrane fragmenty prozy poetyckiej Silbera czyta Krzysztof Kolberger do muzyki australijskeigo kompozytora Petera Mumme.

Swoje prace autor prezenował min. w krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, w Berlinie, Hamburgu, Bonn, Kolonii, Delft oraz w Melbourne, a wiele opowiadań publikownano na łamach Rzeczpospolitej i w magazynach literackich w Kanadzie, Australii, Niemczech i w Holandii.

Jego twórczość wymyka się standardowym klasyfikacjom i stoi niejako poza głównymi nurtami współczesnej literatury. Utwory te, a zwłaszcza krótkie formy, nazywano prozą poetycką, bajkopisarstwem dla dorosłych lub malowanie słowem.