7 grudnia (czwartek) ~ Czy Unia przetrwa? Prezentacja raportu i debata „Nowej Konfederacji”

7 grudnia (czwartek) godz. 12:00

Zespół „Nowej Konfederacji” zaprasza na prezentację raportu eksperckiego NK autorstwa profesora Bogdana Góralczyka: Czy Unia przetrwa?

Po przedstawieniu raportu będzie miała miejsce debata na temat przyszłości Unii Europejskiej i miejsca w niej Polski.

W debacie wezmą udział:
prof. Bogdan Góralczyk, Roman Graczyk, prof. Tomasz Grzegorz Grosse, Jan Rokita , Piotr Buras

Debatę poprowadzi Zbigniew Parafianowicz – szefa działu zagranicznego Dziennika Gazety Prawnej.

Spotkanie odbędzie się 7 grudnia 2017 r. w godz. 12:00 – 14:00 w warszawskiej księgarni-kawiarni Tarabuk, ul. Nowy Świat 63, w dolnej sali kolumnowej.

Wydarzenie będzie miało następujący porządek:
Prezentacja raportu eksperckiego NK (15-20 min.)
Debata na temat Unii Europejskiej (50 min.)
Pytania od publiczności (30 min.)

Nasi paneliści:

Bogdan Góralczyk – politolog, sinolog, dyplomata, publicysta, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Centrum Europejskiego UW, w latach 2003-2008 ambasador RP w Królestwie Tajlandii, Republice Filipin i Związku Myanmar (d. Birma). Wcześniej, w latach 1991-98 przebywał na placówce dyplomatycznej na Węgrzech. Były szef Gabinetu ministra SZ RP. Specjalizacja: współczesne stosunki międzynarodowe, w tym szczególnie globalizacja i wyzwania globalne, Chiny, Azja Wschodnia i Południowo-Wschodnia na arenie międzynarodowej, pozycja międzynarodowa UE i integracja europejska, problematyka węgierska.

Roman Graczyk – absolwent dziennikarstwa i nauk politycznych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziennikarz. Debiutował w bezdebitowymn studenckim piśmie “Aplauz” w r. 1981, po stanie wojennym pisywał dla emigracyjnego „Kontaktu” i podziemnego „Bez Dekretu”. W latach 1984 – 1991 pracował w „Tygodniku Powszechnym”, od 1991 do 1993 w „Radiu Kraków”, od 1993 do 2005 w „Gazecie Wyborczej”. Od 2007 r. pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej w Krakowie.

Tomasz Grzegorz Grosse – współpracownik „Nowej Konfederacji”, socjolog, politolog i historyk. Jest profesorem na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspertem Instytutu Sobieskiego i Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w analizie polityk gospodarczych w UE i w państwach członkowskich, a także w zarządzaniu publicznym. Ostatnio opublikował „W objęciach europeizacji” (ISP PAN, Warszawa 2012) oraz zredagował książkę „Między polityką a rynkiem. Kryzys Unii Europejskiej w analizie ekonomistów i politologów” (Uczelnia Łazarskiego, Warszawa 2013).

Jan Rokita – współpracownik „Nowej Konfederacji”, Krakus, uczestnik opozycji antykomunistycznej, podczas Karnawału „Solidarności” szef Niezależnego Zrzeszenia Studentów UJ. Prawnik, poseł przez osiemnaście lat, minister w rządzie Hanny Suchockiej, kandydat na premiera w 2005 r. W roku 2007 wycofał się z życia publicznego. Obecnie uprawia publicystykę, uczy studentów, studiuje sztukę włoską i mistyków oraz sporo zastanawia się nad sensem życia. Żonaty (z dość kontrowersyjną byłą posłanką); córka Katarzyna – roztropna i praktyczna, kończy studia na uniwersytecie Opus Dei w Pampelunie.

Piotr Buras – absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert ds. niemieckich, publicysta. dyrektor Warszawskiego Biura ECFR. Do czerwca 2006 pracownik Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, wcześniej w Instytucie Studiów Politycznych PAN oraz Institute for German Studies uniwersytetu w Birmingham.